piątek, 15 czerwca 2012

Adaptacje - czyli przeniesienie powieści na ekrany kin

Pamiętasz może, Drogi Czytelniku, wszystkich pisarzy, o których pisałem? Lub chociaż połowę? Większość z ich dzieł (tych pisarzy) została przeniesiona na wielkie ekrany kinowe, jednak nie wszystkie, m.in. cykl o zwiadowcach i trylogię przygód Achaii. Możliwe, że w najbliższej przyszłości ujrzymy i te książki na ekranach, choćby ze względu na swoją rozpoznawalność. Reszta pisarzy doczekała się adaptacji swoich książek, chociaż niektórzy, jak choćby J.R.R. Tolkien, nie ujrzał już ich, gdyż do adaptacji doszło na początku XXI wieku, kiedy efekty specjalne i grafika pozwalały wykreować w prawie identyczny świat do tego, który jest ukazany na kartach książek. Obecnie stworzenie filmu z rodu fantasy i ustrojenia go we fascynujące efekty nie jest już czymś nie osiągalnym, gdyż dzisiejsza technika pozwala na wiele więcej, jak na przykład stworzenie filmu, który obejdzie się bez aktorów na planie, ale i tak mimo tego jest bardzo realistyczny i nieprzynudzający. Być może wkrótce zawód aktora przejdzie do historii? Kto wie? W każdym razie zapraszam do rozwinięcia wpisu, gdzie opowiem Wam o tworzeniu, ciekawostkach, aktorach czy reżyserze filmów związanych z pisarzami, o których opowiadałem Wam we wcześniejszych wpisach.

Eragon
 Pierwsza część cyklu "Dziedzictwo" została przeniesiona na ekrany kin przez Stefena Fangmeiera 13 grudnia 2006 roku. Wiadomo, że nie ma takiego filmu na świecie, który by był w stu procentach zgodny z książką, lecz reżyser adaptując powieść C. Paoliniego znacznie przesadził z tym. Praktycznie film nie ma nic z powieści,  ogromnie od biega od prawdy, i, według mojego zdania, film ten odbiega od fabuły książkowej na maksimum. Zatem nie polecam go tym, którzy nie jeszcze nie czytali Eragona, gdyż tylko potrafi namieszać w głowie, ponieważ sam niestety zacząłem od filmu. 

 

















Gra o tron
 Serial emitowany przez HBO od 17 kwietnia 2011 roku. Serial powstał dzięki dwóm osobom - Dawida Benioffa oraz Dana Weissa. Głównymi aktorami są Sean Bean, (znany także z ekranizacji WP, gdzie wcielił się w Boromira) Mark Addy, Gwendoline Christie czy Alfie Allen. Serial cieszy się sukcesem i przyciąga wielu widzów na kanał, na którym można go obejrzeć. Każdy odcinek trwa mnie więcej godzinę, istnieją dwa sezony, z czego razem mają 19 odcinków.
   




Miecz Prawdy
Serial, który pojawił się na Sci-fi Channel w 2009 roku, a zaraz potem też na TVP 1. Twórcą adaptacji był Sam Raimi, który podczas kręcenia serialu rozmawiał na jego temat z samym autorem adaptowanej powieści, dzięki czemu bardzo dobrze odzwierciedla świat stworzony przez Goodkinda. głównymi aktorami są: Craig Horner, Bruce Spence, Bridget Regan i Craig Parker. Łącznie wyemitowano dwa sezony liczące łącznie 45 odcinków (plus odcinek krótkometrażowy).



















Opowieści z Narnii
Dotychczas ukazały się 3 filmu z siedmiotomowego cyklu. Dwie pierwsze części czyli (Lew, Czarownica i Stara Szafa i Książę Kaspian) zostały przeniesione na wielki ekran przez Andrewa Adamsona pierwsza 2005r. , zaś druga w 2008 roku., a trzecia (Podróż Wędrowca do Świtu) została zrealozowana przez Michaela Apteda w 2010 roku. Główne role zagrały/li: Georgie Henley, William Moseley, Anna Popplewell i Skandar Keynes.



















Wiedźmin
Cykl o wiedźminie przyniósł nam film, a także seriale. Film, chociaż stworzony na podstawie jednego z najlepszych cykli w Polsce, nie przypadł do gustu publiczności. Mimo tego ceniono aktora, który grał rolę Geralta i muzykę Grzegorza Ciechowskiego, który otrzymał za swój wkład muzyczny nagrodę Orła. Film powstał w 2001 roku i wyreżyserował go Marek Brodzki, tak samo też jak serial, dotyczący tej samej książki. Serial, liczący trzynaście odcinków, wyemitowany został rok później. Główna rola przypadła Michałowi Żebrowskiemu, który zagrał Geralta z Rivii. Główne postacie zagrali m.in. Grażyna Wolszczak, Marta Bitner i Zbigniew Zamachowski.






Harry Potter
Nie przesadzę, jeśli powiem, że każdy mniej więcej kojarzy postać Harrego Pottera - takiego chłopaka, co wymachuje różdżką i walczy ze Złem. Dzieje się to głównie za sprawą adaptacji książek Rowling, chociaż same książki też cieszą się niemałą sławą. Filmy, skupmy się na nich. Są one bogate w wiele efektów specjalnych, film nie odbiega zbyt od książki, poza tym powiewa nowością, gdyż ostatnia część ukazała się w obecnym roku. Co tu dużo mówić, film naprawdę godny polecenia, świetna obsada, równie dobrzy reżyserzy i pozostali członkowie planu. Seria ta też świadczy, na jak wysokim poziomie stoi dzisiejsze fantasy. Główne role zagrali: Daniel Radcliffe,  Emma Watson, Rupert Grint, Richard Harris, Alan Rickman, a także Michael Gambon. Reżyserzy: Chris Columbus, Alfonso Cuaron, Mike Newell, Dawid Yates.






































































Władca Pierścieni
I na deser to, co uwielbiam, to od czego zaczynałem. Mowa tu od Władcy Pierścieni, a dokładnie o filmie, który jest dla mnie najlepszy ze wszystkich, które tu wymieniłem. Reżyser stworzył nam takie Śródziemie, które przyciągnęło miliony ludzi do kin i księgarni, aby zasięgnąć dzieła Tolkiena. Klimat stworzony przez Howarda Shore, aktorów, rzemieślników, krawców, płatnierzy i wszelkiej innej maści pracowników, którzy wzięli udział w tym wielkim i ryzykownym przedsięwzięciu, gdyż Peter Jackson zaryzykował produkcję aż trzech filmów na raz. Dziękujemy Ci za to, wykonałeś kawał świetnej roboty! Warto też podkreślić, że za swoją pracę, P. Jackson otrzymał 13 Oscarów.  Aktorzy: Elijah Wood, Sean Astin, Ian Mckellen, czy Viggo Mortensen, Orlando Bloom i Andy Serkis.



















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz