poniedziałek, 21 maja 2012

Christopher Paolini - pisarz inspirujący się muzyką klasyczną

Słyszałeś Czytelniku być może o Christopherze Paolinim? Autorze cyklu "Dziedzictwo", który już w bardzo młodym wieku wydał swoją pierwszą książkę (Eragona)? Miał wtedy zaledwie 19 lat! Pomimo tego osoba Paoliniego cieszy się dużą popularnością i ilością wiernych fanów, zafascynowanych jego twórczością. Nie brak jednak i krytyków, z których część przyjęła młodego pisarza z aprobatą, ale i takich, którzy prozę Christophera przyjęli ozięble. Zapraszam zatem do zapoznania się w owym pisarzem, z jego życiem, ciekawostkami oraz twórczością, jaką zaimponował wielu czytelnikom i nie tylko.

Biografia

Christopher Paolini urodził się 17 listopada 1983 roku w mieście Paradise Valley (stan Montana). Nie uczęszczał do szkoły, uczył się w domu do 15 roku życia i w tym samym roku zakończył szkołę średnią i rozpoczął pracę nad Eragonem. Na pisanie książki poświęcił około 2 lata, z czego pierwszy rok był poświęcony głównie zarysom, a drugi na rozbudowanie świata Alagaesii. W roku 2002 Eragon został wydany przez spółkę wydawniczą Christophera - Paolini International LCC. Po sukcesie i rozgłosie, jaki odniósł Eragon, autor tejże książki odwiedził ponad 130 szkół na zachodzie (Ameryka) rozmawiając na temat książki, czytając z niej po kilka akapitów aby podkreślić specjalnie ważność tych słów lub po prostu omówić, w jaki sposób doszło do tego wydarzenia, co skłoniło Paoliniego do opisania takich wydarzeń, które działy się w książce. Po kilku latach, kiedy ukazały się inne części z serii "Dziedzictwo", powieściopisarz  Carl Hiaasen za namową swojego syna przeczytał Eragona, który po przeczytaniu zawiadomił swojego wydawcę, Knopfa. Wydawnictwo złożyło ofertę i cały cykl został sprzedany. Obecnie młody pisarz mieszka z rodzicami i siostrą nad rzeką Yellowstone (Żółty kamień).

Ciekawostki
  • Christopher P. uwielbia w szczególności Władcę Pierścieni oraz Wagnera.
  • Pierwsza część z cyklu "Dziedzictwo" przez 24 tygodnie figurowało na liście bestsellerów i tylko Harry Potter i Zakon Feniksa oceniony lepiej.
  • Na potrzeby swojej powieści stworzył trzy odrębne języki dla elfów, krasnoludów i ludzi.
  • Jak sam pisarz niegdyś rzekł, przeczytał on ponad 3000 książek, lecz nie posiada praktycznie żadnej wiedzy o matematyce.
  • Angela i Christopher prawie wcale nie oglądają telewizji oprócz prywatnej filmoteki rodziców składającej się z około 4000 filmów.
  •  Aby stworzyć języki dla swojej powieści, pisarz korzystał ze słownika staronordyckiego.
  • Eragon, zanim został wydany, skrócono go o 20 000 słów. Sama powieść ukazała się pod postacią 250 000 egzemplarzy.
  • Paolini słucha wielu rodzajów muzyki, lecz najbardziej lubi muzykę klasyczną, gdyż najlepiej pobudza jego wyobraźnię. 
  • Przy pisaniu książki słuchał z półki klasycznej głównie Wagnera i Beethovena.
  • Początkowo miała powstać trylogia Dziedzictwa, jednak ostatnia część okazała się tak obszerna, że C. P. był zmuszony podzielić ją na dwie części.
  • Na podstawie pierwszej części z cyklu powstał film, a na podstawie filmu gra.
Cykl Dziedzictwo

Cały cykl opowiada o przygodach głównego bohatera - Eragona, który ze zwykłego chłopaka ze wsi, przeobraża się w smoczego jeźdźca, mającego za zadanie położyć kres tyrani samozwańczego króla Alagaësii - króla Galbatorixa.

Cykl ten składa się z następujących części:

,,Eragon" - część ukazała się 26 sierpnia 2003 roku. W Polsce 7 stycznia 2005 roku.



,,Najstarszy" - część ukazała się 23 sierpnia 2005 roku. W Polsce 14 listopada tego samego roku.


,,Brisingr" - część ukazała się 20 września 2008 roku. W Polsce 21 listopada tego samego roku.


,,Dziedzictwo" - część ukazała się 8 listopada 2011 roku. W Polsce została podzielona na dwa tomy, pierwszy objawił się dzień później, a drugi 25 stycznia obecnego roku.












                                 ___________________________________________________________________________

Dla chętnych wywiad z Christopherem Paolinim, który jest niestety w języku angielskim.


Dla zainteresowanych filmem zwiastun z polskimi napisami.


          Oraz zwiastun gry.

   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz