,,Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona." Albert Einstein
wtorek, 3 kwietnia 2012
Ciekawostki dotyczące świata Tolkiena
Drogi Czytelniku, być może zastanawiałeś się dlaczego elfowie są tacy wysocy i dlaczego tak długo żyją? Lub dlaczego w Środziemiu pojawia się aż tyle wież? Chciałeś się dowiedzieć czemu orkowie są tacy szpetni? Na te i inne interesujące pytania znajdziesz odpowiedź niżej - życzę miłej lektury.
Dlaczego elfowie u Tolkiena są tacy wysocy?
Często elfy są kojarzone jako małe, tchórzliwe istoty, a to wszystko dzieje się za sprawą Williama Szekspira, który w swych dziełach umieszczał elfy w takiej postaci. Jak sam rzekł Tolkien, Szekspir odegrał w tym procesie ,,niewybaczalną rolę". Mimo to w powieściach pisarza fantasy elfy ukazują się jako mądre i piękne stworzenia. Taki obraz elfów jaki obrał Tolkien był zapisany przed obrazem szekspirowskich istot. Obraz elfów u Johna jest osadzony w tradycji legend Północy czyli Skandynawii. Są one ,,mniej potężne od bogów, lecz wciąż mają ogromną moc.
Filmik przedstawiający przybycie elfów na pomoc królowi Theodenowi. (Uwaga! W książce nie doszło do tego incydentu. W Bitwie o Hełmowy Jar wziął udział tylko jeden elf - Legolas Greenleaf.)
Dlaczego elfowie żyją tak długo?
Elfowie w powieściach Johna żyją bardzo długo. Mimo młodego wyglądu elf może mieć parę tysięcy lat na karku. Są istotami nieśmiertelnymi, nie starzeją się. Zapewne wielu z Was chciałoby żyć długo, być nieśmiertelnym. Jednak trzeba zważyć na to, że musielibyśmy oglądać przemijanie tego, co kochamy. Zresztą w końcu znudziła by nam się długowieczność. Tolkien często rozmyślał nad śmiercią i co jest po niej. Być może dlatego, iż w bardzo młodym wieku stracił rodziców, co wywarło duży wpływ na jego życie. W Silmarillionie Iluvatar chce się przekonać, co różne ludy sądzą o życiu i śmierci - głównie chodziło mu o elfów i ludzi. Ludzie zazdrościli nieśmiertelności, a elfy - śmiertelności.
Dlaczego orkowie są tacy brzydcy?
Orkowie stanowią trzon armii Saurona i Sarumana. Nazwa ,,ork" pochodzi od rzymskiego boga świata podziemnego - Orcusa. To samo w łacinie znaczy "piekło". Jego staroangielska forma oznacza ,,ogra" lub ,,piekielnego demona", która pojawiła się w Beowulfie. Orkowie Tolkiena bardziej przypominają karły z legend. Po raz pierwszy pojawiają się w Hobbicie jako ,,gobliny''. Na Tolkiena wywarły wpływ opisy istot z opowieści autorstwa George'a Macdonalda. Dla potrzeb WP John stworzył gobliny znacznie obrzydliwsze od tych, które ukazują się z powieści ,,Księżniczka i koboldy" G. Macdonalda.Orkowie są początkowo innym gatunkiem, z upływem czasu stają się coraz obrzydliwsi pod wpływem życia pod ziemią, tak jak demony, które ukształtowały się przez ognie piekielne. Morgoth, pierwszy Pan Ciemności wyhodował orków z elfów. Łapał je i więził w podziemnych lochach. Wyglądali okropnie, gdyż takimi uczynił ich Melkor. Prawdopodobnie to leżało w zamyśle samego Władcy Ciemności.
Dlaczego Sauron manifestował swą obecność jako oko?
Sauron jako oko.
Sauron w formie cielesnej.
W WP jest kilka wzmianek o tym, iż Sauron posiada ciało bez jednego palca, palca na którym nosił Jedyny Pierścień. Jednak mimo to szpieguje swym okiem z Barad-dur, Czarnej Wieży, Wolne Ludy Śródziemia. Postać ta budzi także grozę i przerażenie wśród nawet najdzielniejszego męża. Orkowie służący panu Mordoru używają sztandaru czerwonego oka jako swego znaku. Legendy obfitują w jednookich bogów i demonów. Przykładem może być tu egipski bóg Ra. Bogowie Słońca i Księżyca są wszystkowidzącymi, przed nimi nie można nic ukryć. Tak samo jest z Saurorem. Księżyc i Słońce przypominają Gollumowi złowieszcze oko Czarnego Władcy, dlatego też przy sposobności unika ich, co wiąże się z przebywaniem w większości swego życia w jaskiniach. Jednak najważniejszą rolę przy kreowaniu oka Saurona miał Odyn, który poświęcił swoje oko w zamian za róg napełniony wodą, która zawierała wszelką mądrość.
Dlaczego w Śródziemiu jest aż tyle wież?
Barad-dur - siedziba Saurona.
Orthanc - siedziba Sarumana.
Mroczne wieże stanowią często element powieściowego krajobrazu. Są niezwykle wysokie, są symbolem potęgi i bogactwa, a na ich szczycie rozciąga się zapierający dech w piersiach widok. Często wiele z wież pełni rolę więzień. W Śródziemiu jest około sześciu wież, między innymi wieża Orthanc, Barad-dur, Cirith Ungol, Minas Morgul czy Minas Tirith.
Minas Tirith
Minas Morgul
Cirith Ungol - Przełęcz pająka
Tolkien zdawał sobie sprawę, co wywołują mroczne wieże, a w szczególności Barad-dur. W prologu WP możemy dowiedzieć, iż hobbici nie wznosili wież, co zgadza się z ich spokojną naturą. Zastanawiałeś się być może, o jakich wieżach mowa jest we Władcy Pierścieni: Dwie Wieże? Według twórców filmowej wersji WP chodzi o Czarną Wieżę i Orthanc. Sam autor po dłuższym czasie doszedł do wniosku, że w drugim tomie powieści chodzi o Orthanc i Cirith Ungol. Doszedł do wniosku po dłuższym czasie, bo nie planował wydania swej powieści w trzech tomach. Już wcześniej mogliście się dowiedzieć dlaczego. W celu dojścia do sedna sprawy Tolkien stworzył wiele zarysów obwoluty książki, uwzględniając różne warianty tego pomysłu. ________________________________________ Na końcu chciałbym serdecznie przeprosić za to, że mój wpis nie pojawił się tradycyjnie w niedzielę - niestety musiałem przygotowywać się do sprawdzianu szóstoklasisty i z tego względu nie mogłem pracować nad nowym wpisem.
Cieszę się, że ktoś zajmuje się pisaniem tego typu ciekawostek... Czekam na kolejne :)
OdpowiedzUsuńSelene
Powieść Tolkiena nie jest trylogia... częsty błąd, z którym nie zgadzał się sam autor...
OdpowiedzUsuń