niedziela, 25 marca 2012

Czym inspirował się Tolkien kreując świat Ardy

W poprzednim wpisie, drogi Czytelniku, mogłeś zapoznać się z życiem J.R.R. Tolkiena oraz z dziełami tego wspaniałego człowieka. Tolkien czerpał pomysły z innych dzieł, takich jak staroangielski poemat ,,Beowulf" czy nawet Pismo Święte. Dzisiaj będziecie mieli okazję dowiedzieć się skąd John  Ronald zdobywał pomysły na tworzenie swych dzieł.

                        Jak Tolkien wymyślał nazwy?

Tolkien bardzo często tworzył nazwy ze starych słów, które znajdował w trakcie badań nad różnymi językami. Przykładem może być pajęczyca, która ukazała się w Powrocie Króla WP, a nazywała się Sheloba.
 W języku staroangielskim ,,lob" znaczy pająk, a ,,she" ona. Czasami też Tolkien wyszukiwał potrzebne określenia w dawnych pismach. Na przykład groźny las zwany ,,Mirkwood" - ,,Mroczna Puszcza" pojawia się w wielu starych opowieściach. Wiele nazw i imion przychodziło pisarzowi błyskawicznie, jednak wymagały one opracowania. Najlepszym przykładem jest imię głównego bohatera powieści - Froda, który przedtem miał 
nosić imię Bingo Bolger-Baggins. Jednak ze względu na to, że wraz z rozwojem wydarzeń powieść zaczęła stawać się coraz bardziej poważna i ogólnie nie pasowała do powieści, więc John postanowił zmienić imię tego hobbita.


Czy Wojna o Pierścień była wzorowana na II wojnie światowej?
Władca Pierścieni został wydany 9 lat po zakończeniu jednej z największej wojny toczonej na naszym globie, co spowodowało, że wielu czytelników zaczęło uważać, iż wojny toczone w Śródziemiu były wzorowane na tych z II wojny światowej. W rzeczy samej, i tu i tu siłami Zła kieruje okrutny dyktator, który ma na celu zawładnąć nad krajami, a sojusznicy odkładają na bok drobne nieporozumienia, by połączyć siły przeciwko Złu.
Sauron - pan Mordoru
Adolf Hitler - dyktator Niemiec
    Jednak takie założenia irytowały Tolkiena. Jak sam rzekł, fabułę książki wymyślił 10 lat zanim zaczęła się wojna, więc nie mogła byś wzorowana na II wojnie światowej.

Jaki koszmar nękał Gondor?
Tolkiena od dzieciństwa prześladował pewien koszmar, który polegał na tym, że woda oceanu w tajemniczy sposób wzbierała ogromną falę, która zalewała ląd. 
Ten sen stał się obsesją Tolkiena. Rysował go, pisał na jego temat wiersze, jednak to nie wystarczyło, by go zrozumieć. Im bardziej się nad nim zastanawiał, tym bardziej przychodziły mu na myśl opowieści o światach zniszczonych przez wielką falę. Jednak zatrzymał się na jednej z najpowszechniejszej legendzie o zaginionej Atlantydzie. Atlantyda, według greckiego filozofa Platona, była sporą wyspą, którą zamieszkiwała wspaniała cywilizacja cechująca się nadzwyczajną wiedzą i umiejętnościami założona przez boga morza - Posejdona. 
Jak wiadomo, mieszkańcy Atlantydy wypowiedzieli wojnę Atenom, co rozzłościło Zeusa, który zesłał

 na nich wielką falę. Tolkien na podobieństwo Atlantydy i jej mieszkańców stworzył krainę do niej podobną , którą nazwał Numenorem. Historia Numenoru jest bardzo podobna do historii Atlantydy - mieszkańcy wyspy Tolkiena słuchali się podszeptów Saurona, a Iluvatar, stworzyciel Ardy zesłał na nich za to wielką falę.

Co Tolkien widział w Galadrieli?

Główną rolą Galadrieli w Śródziemiu było stworzenie i podtrzymywanie lasów Lorien. Wielu historyków kultury przypisuje jej rolę Matki Ziemi. W wielu wcześniejszych mitach miały za zadanie tworzenia życia i podtrzymywania go. Jednak Tolkien, jako pobożny katolik nadał jej cechy Najświętszej Dziewicy Maryi, 
matki Jezusa Chrystusa. Maryja dla pisarza uosabiała to, co Galadriela zapewnia Frodowi i jego towarzyszom - boskie współczucie i mądrość, a na ich oddanie odpowiada takim samym uczuciem. 

Jaki poemat epicki zainspirował Tolkiena?

Gdyby  nie jeden staroangielski poemat, być może nie ukazałby się Władca Pierścieni - mowa jest o Beowulfie. Jest to jeden z nielicznych zachowanych przykładów języka staroangielskiego przeniesionego do Brytanii w 449 roku. Mimo tego, że język jakim zostało napisane dzieło, które zainspirowało prekursora fantastyki było używane na Wyspach Brytyjskich przez 600 lat różni się w dużym stopniu od dzisiejszej angielszczyzny. Jednak John Ronald specjalizował się w tym języku. Beowulf, główny bohater staroangielskiego poematu, który rozgrywa się na Skandynawii, uwalnia wojowników o terroru ze strony potwora Grendela. Podczas walki z nim Beowulf zadaje mu poważną ranę, przez którą ucieka. W 
odwecie za krzywdę wyrządzoną swemu synowi, matka Grendela walczy z winowajcą. Jednak umiera wraz ze swym synem. Następnie za swój bohaterski czyn gocki wojownik zostaje królem. Wiele lat później pojawia się nowe zagrożenie - smok, który pustoszy ziemie należące do króla Skandynawii. W końcu dochodzi do starcia między smokiem, a Beowulfem gdzie obaj giną. We Władcy Pierścieni  wiele ważnych wydarzeń dzieje się w salach biesiadnych. W Hobbicie decydujące starcie też następuje w jaskini smoka.  W Beowulfie pojawia się imię Frodo (WP) oraz Beorn i Bard. (Hobbit). Ciekawostką jest, iż nazwa orków u Johna pochodzi od orcneas, słowa używanego w epickiem poemacie, który określał potwory. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
W tworzeniu dzisiejszego wpisu pomogła mi książka: ,,Magiczny świat Władcy Pierścieni, czyli mity, legendy i fakty leżące u stóp arcydzieła'' autorstwa Davida Colberta



8 komentarzy:

  1. Człowieku! To jest niesamowite! To co robisz, a mówię tu o popularyzowaniu literatury, jest naprawdę godne pochwały. Już nie mogę się doczekać kolejnego wpisu! Zapraszam na mojego bloga http://selenebloog.blogspot.com/
    Selene

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dziękuję Tobie za te słowa :). Cieszy mnie to, że moja praca się Ci podoba. I dziękuję za zaproszenie, w najbliższym czasie postaram się odwiedzić Twoją stronkę ;]

    OdpowiedzUsuń
  3. dziękuję! ten wpis bardzo przydał mi się do mojej prezentacji maturalnej. ^^

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo mi miło, jeśli mógłbym jeszcze w czymś pomóc, bo mam pod ręką książkę z wieloma innymi ciekawostkami związanymi ze światem Tolkiena, to bardzo proszę :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Fajnie by było jakbyś dał zdjęcia bohaterów i ich imiona albo ich opisał pokrótce

    OdpowiedzUsuń
  6. Nie wiem, czy to jeszcze aktualne, ale jeśli jeszcze chcesz, mógłbym opisać postacie z WP.

    OdpowiedzUsuń
  7. Mi takze pomogł do prezentacji maturalnej :D dzieki.

    OdpowiedzUsuń
  8. Łał, jestem pod wrażeniem Twojej pracy. Pewnie włożyłeś w nią wiele wysiłku.
    To bardzo pomogło mi w pracy na polski. Naprawdę bardzo, ale to bardzo Ci dziękuję!

    ~Amelia

    OdpowiedzUsuń