czwartek, 8 marca 2012

O fantasy słów kilka...


Zapewne zastanawialiście się co to jest fantasy? Jest to jeden z podgatunków fantastyki (istnieją jeszcze dwa podgatunki, horror i science-fiction), który rozgrywa się w wymyślonym świecie przez autora. Pojawiają się w takiej akcji różnego rodzaju stwory zaczynając od orków, a kończąc na nieumarłych. Nie braknie w niej także magicznych przedmiotów, magii i nadprzyrodzonych mocy. Jednak taka powieść nie jest całkowicie zmyślona. Zwierzęta z realnego świata mają w niej rację bytu, to samo dotyczy praw fizyki np. istnieje prawo grawitacji. Jak myślicie, czym różni się fantasy od innych gatunków ze sfery fantastycznej? Od science-fiction różni się przede wszystkim tym, iż nie wchodzi w ogóle w sferę naukową. Zazwyczaj taka powieść fantasy dzieje się w czasach średniowiecza, baroka itp. Od horroru różni się głównie tym, że w powieści grozy akcja opiera się na jakimś niemożliwym do wyjaśnienia zjawiska. Każda istota fantastyczna cechuje się czymś specjalnym, na przykład krasnoludy są dumne i zawzięte oraz cechują się niskim wzrostem.
Elfy charakteryzuję się urodą i wyostrzonymi zmysłami.
Smoki posiadające bardzo rzadką zdolność - zianie ogniem.

Fantasy rozpowszechniło się na ogół głównie na początkach XX wieku. Pierwszy magazyn dotyczący fantastyki powstał w 1923 roku i nosił nazwę ,,Weird Tales".
Przykład egzemplarza magazynu z roku 1923.

Oraz z roku 2010.



























Dzięki niemu powstał także inny dobrze znany magazyn pod tytułem: ,,Fantasy and Science-Fiction".
Oto przykład tego magazynu z 1950 roku.

























A to z roku 2012.

W latach 50 i 60 podgatunek fantastyki był złotym okresem w dziejach tego gatunku i jego braci. W tym okresie narodziły się największe dzieła, które i do dzisiaj cieszą się wciąż sporą popularnością. Między innymi ,,Conana Barbarzyńcę" zawdzięczamy inteligencji Roberta E. Howarda.
 A także bestsellerowej powieści ,,Władca Pierścieni" i ,,Hobbita" napisanej przez J.R.R. Tolkiena.
W latach 90 fantasy upowszechniło się w Polsce. W roku 1982 powstał pierwszy polski miesięcznik poświęcony fantastyce o nazwie ,,Fantastyka". Zyskał sporą popularność, jednak mimo tego miał problem z trafianiem do kiosków. W 1990 roku magazyn ten zmienił nazwę na ,,Nowa Fantastyka". Wniesiono spore zmiany w okładce, a także w ilości stron.
Przykład egzemplarzu ,,Fantastyki" z roku 1989 (rok przed metamorfozą miesięcznika).
 Oraz przykład z roku 2011.
Wiek XXI był wiekiem należącym do J.K. Rowling, która swą dłonią napisała powieść o przygodach Harrego Pottera. 
Wraz z sukcesem powieści o przygodach czarodzieja fantastyka odżyła, co przyczyniło się do powstania wielu innych ciekawych dzieł jak: ,,Eragon", ,,Zwiadowcy", ,,Gra o Tron" czy książki Stephena Kinga.
Popularność tych książek zaowocowała w ich adaptacje, dzięki czemu dzisiaj fantasy jest bardzo cenionym i znanym gatunkiem literackim i filmowym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz